ایربگ یا کیسه هوا خودرو

ایربگ یا کیسه هوا خودرو


ایربگ یا کیسه هوا خودرو

هدف از ایربگ خودرو، کاهش سرعت حرکت رو به جلوی مسافر، تا حد ممکن در کسری از ثانیه است. سه قسمت در ایربگ خودرو وجود دارد که کمک زیادی به راننده می نماید. ایربگ خودرو از مواد نایلونی نازک ساخته شده و در بخش فرمان، داشبورد، صندلی و درب خودرو قرار می گیرد که از ماشین و راننده و دیگر سر نشینان در مقابل تصادفات محافظت می نماید.

طرز استفاده از ایربگ خودرو

 1. پیش از برخورد راننده در وضعیت عادی نشسته است.
 2. پس از حدود 30 میلی ثانیه تای کیسه هوا باز می شود.
 3. مشتعل ساز سوخت موجود در باد کننده را مشتعل می نماید.
 4. در حدود 15 میلی‌ ثانـیه بعد از برخورد خودرو به شدت شتاب منفی پیدا می کند.
 5. درحدود 40 میلی ثانیه پس از برخورد ایربگ خودرو کاملا باد شده است و اندازه حرکت راننده را جذب خواهد کرد.
 6. در حدود 120 میلی ثانیه بعد از برخورد، راننده به عقب بر می گردد و با کیسه هوا از سوراخ های جانبی آن خال می شود تا راننده دید پیدا نماید.

اجزای اصلی سیستم ایربگ خودرو شامل موارد زیر می باشد:

 1. مستعل ساز
 2. باد کننده آتشی
 3. حسگر های ضربه
 4. چراغ هشدار دهنده
 5. واحد کنترل الکتریکی
 6. کلید های صندلی سرنشین
 7. کیسه هوای راننده و سرنشین

ایربگ یا کیسه هوا خودرو

چند روش برای ایمنی بیشتر در برابر ایربگ خودرو

هر چقدر هم که راننده ماهری باشید، اگر رفتار پرخطری در هنگام رانندگی داشته باشید، تصادف همیشه در کمین شماست. فقط هنوز با آن روبرو نشده‌اید. در ادامه، روش‌هایی را مرور می‌کنیم که با رعایت کردن آنها می‌توانید احتمال آسیب‌دیدگی از پرتاب قطعات ایربگ خودرو را کم کنید و رانندگی ایمن را در طول سفر تجربه کنید.

1- پرهیز از رانندگی دیوانه وار

منظور از رانندگی دیوانه وارد این است که از کار هایی مانند عدم رعایت فاصله با خودرو جلو در بزرگراه ها، حرکت با سرعت بسیار بالا، عوض کردن خط به صورت ناگهانی و عدم رعایت احتیاط در ورود به تقاطع ها می باشد. تحقیقات نشان می دهد که بخش بزرگی از رانندگی در هنگام تصادف، طرف مقابل را مقصر می دانند. با این حال که همیشه برخی رفتار های مشخص در رانندگی هستند که باعث وقوع تصادف می شود.

همچنین وقتی فاصله مناسب را تا خودرو جلویی حفظ می کنید، فرصت بیشتری برای عکس العمل در برابر کار های راننده جلویی خواهید داشت، بعضی از راننده ه ها در اثر استرس و نگرانی می توانند حرکات غیر عادی از خود نشان دهند که تعداد این افراد کم نمی باشد.

در همین حال، رانندگی در سرعت پایین تر باعث می شود که واکنش بهترین نسبت به شرایط خاص داشته باشید و در صورت لزوم بهتر است خودرو خود را نگه دارید.

ایربگ یا کیسه هوا خودرو

2- پرهیز از ارسال پیام به هنگام رانندگی

خیلی از ما مشکلی در خواندن پیام هایمان در پشت فرمان نداریم و وقتی در بزرگراه حرکت می نماییم، با خیال راحت ایمیل خود را چک می کنیم و یا حتی نگاهی به پست های دوستانمان هم می کنیم که منجر به تصادف خواهد شد. شرکت T و AT به تازگی اعلام کرده است که علی رغم تلاش ها برای آگاهی رسانی به مردم، رانندگان در زمان رانندگی از گوشی هایمان استفاده هایی چون پیام نگاری و فراتر از آن دارند. همچنین 30 درصد از افراد در زمان رانندگی حتی در شبکه های اجتماعی اطلاع می دهند که مشغول چه کار هایی هستند. برخی که در شبکه های اجتماعی هستند، ارتباط تصویری برقرار می کنند که آسیب خیلی جدی به راننده و دیگر سرنشینان وارد می شود. اکثر افراد این عادت اشتباه را ترک نکرده اند.

3- جلوگیری از رانندگی تحت تاثیر مواد الکلی

هوشیاری در پشت فرمان بسیار مهم می باشد. گزارشی که آمریکا اعلام کرده است آمار مرگ ناشی از تصادف رانندگان مست از سال 1980 به نصف کاهش یافته است. اما با این کار هنوز افرادی می باشند که مست پشت فرمان می شنید و رانندگی می کنند که به آن ها و طرف مقابل آسیب جدی وارد می کند.

تا به امروز تنها 6 مورد مرگ مربوط به نقص ایربگ خودرو تاکاتا گزارش شده است که این آمار در مقابل صدمات ناشی از مصرف الکل بوسیله رانندگان آمریکایی خیلی کم می باشد. در سال 2013 فقط در ایالات متحده، 10 هزار راننده بر اثر مستی جان خود را در رانندگی از دست داده اند. پس توصیه می شود که قبل از رانندگی بهتر است از هوشیاری خود مطمعن شوید و بعد پشت فرمان بنشینید و در غیر این صورت از این کار خود داری کنید. خیلی از افراد شاید از میزان تاثیر گذاری مواد الکلی آگاهی نیاز را نداشته اند. و منجر به تصادف شده است. اگر شما مقداری کمی از الکل استفاده کرده باشید. امکان تصادف برای شما نیز وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *