تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی

تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی


تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی

تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی، شیشه جلو خودرو بعد از کمربند ایمنی و کیسه هوا، نقشی اساسی در حفظ ایمنی راننده و سرنشینان ایفا می‌کند. شیشه جلو نه تنها از راننده در برابر عوامل بیرونی محافظت می‌کند بلکه در تصادفات نیز تا حد ممکن از مچاله شدن سقف خودرو جلوگیری می‌کند؛ البته در صورتی که سالم باشد. بنابراین نگهداری اصولی شیشه جلو، امری مهم در راستای حفظ ایمنی خودرو و سرنشینان است.

شیشه جلو خودرو چگونه از سرنشینان محافظت می‌کند؟

شاید برای شما عجیب باشد که چگونه شیشه مانند ورق‌های فولادی بدنه اتومبیل به نجات جان ما کمک می‌کند. برای یافتن پاسخ این سوال بهتر هست از خطر رانندگی با شیشه جلو شکسته یا آسیب دیده آگاه شوید.

تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی
تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی

شيشه هاي خودرو در حال حاضر به دو دسته قابل تقسيم ند

 • شيشه هاي Laminated
 • شيشه هاي  Tempered

شيشه ی خودرو Tempered

اين نوع از شيشه ها که با نام Toughened نيز شناخته مي شوند، پس از شکل دهي و برش کاري در يک فرآيند حرارتي قرار گرفته و بدين ترتيب که ابتدا شيشه تا دماي 7۰۰-6۰۰ درجه گرم شده و سپس به سرعت سرد مي شود که اين امر استحکام شيشه را پنج تا ۱۰ برابر بيشتر مي كند.

شيشه ی خودرو Laminated

در شيشه هاي لامينيت از يک فيلم پلاستيکي به نام PVB برگرفته از(Polyvinyl Butyral ) که به وسيله دو لايه شيشه احاطه شده، استفاده مي شود. لايه PVB شيشه ها را در هنگام شکست در جاي خود نگه داشته و از پرتاب شدن خرده هاي شيشه که باعث ايجاد جراحت براي سرنشينان خواهد شد، جلوگيري مي کند.

بهبود ديد شيشه ی خودرو

با استفاده از يک لايه Hydrophobic)  دافع آب (، تميز شوندگي بهتر، دفع آب، شبنم و گرد و غبار براي شيشه حاصل مي شود. در صورت استفاده از PVB  گرم شونده به همراه اين لايه مي توان بدون نياز به خطوط گرم کن از يخ زدگي شيشه نيز تا حدي جلوگيري کرد .

رانندگی با شیشه ی خودرو جلو شکسته چه خطراتی دارد؟

 • اختلال در باز شدن کیسه هوا
 • مچاله شدن سقف در صورت واژگون شدن خودرو
 •  پرتاب شدن سرنشینان
 •  کاهش سختی پیچشی و ساختاری
 • کاهش دید راننده
 • عدم محافظت از سرنشینان در برابر عوامل بیرونی
تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی
تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی

کاتی برای حفظ ایمنی شیشه ی خودرو

 • شیشه جلو خودرو را به طور مرتب با محلول شیشه پاک کن و دستمال نرم پاک کنید تا عاری از گردوخاک و لکه باشد و به بهبود دید شما کمک کند. از مواد شیمیایی خورنده و دستمال‌های زبر که به شیشه آسیب می‌زنند، استفاده نکنید.
 • تمیز نگه داشتن شیشه به توزیع یکنواخت ضربات احتمالی نیز کمک می‌کند. شیشه موظف است که نیروی ناشی از ضربات را با توزیع آن‌ها تعدیل کند. اما اگر روی شیشه گردوخاک یا لک باشد نمی‌تواند این کار را به درستی انجام دهد.
 • هنگام پارک خودرو خارج از پارکینگ در شرایط آب‌وهوایی گرم حتماً از سایه‌بان استفاده کنید. انبساط و انقباض ناشی از تغییر دما منجر به ترک خوردگی شیشه می‌شود. پارک کردن خودرو در سایه به خنک نگه داشتن آن نیز کمک می‌کند؛ در نتیجه کمتر به سیستم تهویه نیاز خواهید داشت که این امر نیز به کاهش مصرف انرژی ختم می‌شود.
 • اختلاف دمای زیاد بیرون و داخل خودرو به شیشه آسیب جدی وارد می‌کند. اگر هوای بیرون گرم است؛ از سیستم تهویه به طور بی­رویه استفاده نکنید یا اگر هوای بیرون زیر صفر است؛ درجه بخاری را خیلی بالا نبرید.
 • تیغه‌های برف پاک‌کن را با تغییر فصل تعویض کنید. سطح فرسوده تیغه به شیشه آسیب می‌زند.
 • یخ زدن شیشه باعث ترک خوردگی آن می‌­شود. برای خراشیدن یخ بهتر است از اسپری‌های یخ‌زدا استفاده کنید.
 • تا حد ممکن از پارک کردن زیر درخت خودداری کنید زیرا احتمال دارد شیشه اتومبیل به هدفی برای فضولات پرندگان تبدیل شود. فضولات پرندگان حاوی درصد بالایی اسید اوریک است که در صورت سفت شدن منجر به ایجاد لکه روی شیشه می‌شود.
 • در صورت مشاهده ترک روی شیشه، قبل از وقوع حادثه‌ای تلخ، سریعاً برای تعویض آن اقدام کنید.

تاثیر شیشه در رانندگی شبانه

 کثیف بودن شیشه های خودرو و آینه ها و حتی شیشه های عینک، این موضوع را تشدید می کند. برای همین تمیز نگه داشتن شیشه‌ها، آینه ها و چراغ ها می تواند مشکلات شب رانندگی را کاهش دهد و افزایش دید در شب را باعث گردد.

اگر از عینک استفاده می کنید، نظافت و تمیزی شیشه ی آن نیز در افزایش دید در شب جهت رانندگی موثر است.

دلایل ترک خوردن شیشه ی خودرو

 1. سرمای شدید
 2. تابش نور مستقیم خورشید
 3. سنگ و آوار جاده
 4. تغییرات دما و شرایط جوی
 5. ضعف ساختاری
 6. ضربه مستقیم

معایب استفاده از شیشه دودی

 1. بهبود استحکام شیشه ها می تواند در صورت بروز تصادف جدی که در آن شکستن شیشه برای خارج شدن از وسیله نقلیه باشد یک نقطه ضعف به حساب می اید.
 2. فروش مجدد خودرو می تواند بسیار دشوارتر باشد، اگرچه برای برخی از خریداران این یک مزیت محسوب می شود.
 3. دید جانبی به وضوح کاهش می یابد. در شب یا در پارکینگ می تواند خطرناک شود.
تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی
تاثیر شیشه ی خودرو در رانندگی

مزایای استفاده از شیشه دودی

 1. باعث زیبا تر شدن شکل و ظاهر خودرو می شود
 2. از نور مستقیم آفتاب جلوگیری می کند و مانع سوختن دست و صورت می شود.
 3. مانع گرم شدن زیاد خودرو می شود.
 4. درصد قابل توجه ای از اشعه فرابنفش (UV) را خنثی می‌کند.
 5. در صورت خورد شدن شیشه ماشین اگر از برچسب های دودی استفاده کرده باشید مانع ریزش آن می شود.

نقاط مشکي در حاشيه شيشه ها


چند سالي از ظهور کادرهاي مشکي رنگ و نقاطي که از اين کادر شروع شده و به تدريج در شيشه محو مي شوند مي گذرد. با بالا رفتن آمار تلفات ناشي از پرتاب شدن سرنشينان به خارج از خودرو در هنگام حوادثي نظير واژگوني خودروها  که به دليل نبود چسبندگي کافي بين شيشه و بدنه بود، سيستم چسباندن شيشه خودروها از حدود ۲۰ سال پيش دچار تغيير شد و به دليل چسباندن قسمتي از سطح داخلي شيشه به بدنه، در اين روش و پيدا بودن اين قسمت بد شکل از خارج، پوششي برای مخفي کردن اين قسمت چسب خورده شيشه تعبيه شد . اين کادر مشکي رنگ Fritنام دارد که نام نوعي خمير شيشه است که کادر از آن ساخته مي شود و باعث ايجاد چسبندگي بهتري بين چسب و شيشه نيز مي شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *